زیباترین آبشارها و مناظر طبیعی ایران و جهان

معرفی زیباترین مناظر طبیعی و آبشارهای جهان و ایران

زیباترین آبشارها و مناظر طبیعی ایران و جهان

معرفی زیباترین مناظر طبیعی و آبشارهای جهان و ایران

زیباترین آبشارها و مناظر طبیعی ایران و جهان

وبگاهی که پیش روی شماست، اولین وبگاهی است که در ایران، به طور تخصصی به معرفی زیباترین آبشارهای ایران و جهان می پردازد.
غرض از ایجاد این وبلاگ، نشان دادن گوشه ای از زیبایی های خلقت الهی به منزله یادآوری عظمت و جلال خداوندی و سپس معرفی آبشارهای زیبای ایران و جهان است تا علاقه مندان به مشاهده آبشارها، به سهولت هر چه بیشتر بتوانند از مسیر راهیابی به این مظاهر زیبای الهی اطلاعات کسب کنند. اولویت کار خود را معرفی آبشارهای ایران قرار داده ایم، زیرا با وجود آبشارهای بسیار زیبا و زیادی که در جای جای ایران وجود دارد، نزد اکثر مردم عزیزمان ناشناخته اند... . علاوه بر آبشارها به سایر پدیده های طبیعی مانند دریاچه ها، کوه ها، جنگل های زیبا و ... در ایران و جهان، نیز توجه می کنیم. سعی شده که در این سایت، از تصاویری با وضوح بالا استفاده شود.
[ ایمانی نسب ]

دوشنبه, ۷ مهر ۱۳۹۳، ۰۴:۱۷ ب.ظ

۲

آبشار تنگ زندان یا کردیکن، در موقعیت جغرافیایی N314121 E505845 در استان چهار محال و بختیاری واقع است. منطقه حفاظت شده سبزکوه با مساحت 54 هزار و 291 هکتار در چهارمحال و بختیاری واقع شده است .دره تنگ زندان سبزکوه در این منطقه یکی از مرتفع ترین و خشن ترین کوه های این استان بین شهرستان های اردل، لردگان و بروجن قرار دارد و دارای چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی است . به دلیل شیب زیاد و نبود راه مالرو، که حتی اجازه ورود به عشایر را نمی دهد شاید تنها نقطه بکر استان باشد. این دره زیبا حدود ۱۰ آبشار مرتفع را در دل خود جای داده است که آبشارهای آتشگاه ، دره عشق ، تونل کوهرنگ و تنگ زندان از مهم ترین و زیباترین آنها هستند.

تنگ زندان مجموعه ای زیبا از کوهستان ،‌آبشار ، جریان آب ،گیاهان خودرو و حیات وحش است .آبشار 100 متری تنگ زندان با هشت آبشار کوچک در شمال منطقه حفاظت شده سبزکوه قراردارد که بزرگترین آبشار ایران بوده و در بین بومی های منطقه به آبشار دودی یا 'کرودیکن' معروف است که پس از سرازیر شدن از دل صخره در نهایت به رودخانه سبزکوه می ریزد و در ادامه به رودخانه کره بس می پیوندد.

بهترین فصل سفر به این منطقه از اردیبهشت تا مرداد ماه می باشد و در این زمان خصوصا در بهار ، طبیعت آن بسیار زیباتر و خطرات آن بسیار کمتر است.  در ماههای دیگر سال سرما یا گرمای شدید ، کمبود آب در منطقه، کوتاه بودن طول روز خصوصا در زمستان ، احتمال گم کردن راه و نشانه ها ، خطر ریزش سنگ و سنگریزه هنگام نا آرامی آسمان ، همگی دلیل بر نامناسب بودن زمان اجراست.


به منظور رسیدن به منطقه 2 مسیر کلی داریم : مسیر 1 که به ترتیب از فرخ شهر ، بروجن ، گندمان ، گردنه مروارید در جاده لردگان ،کنارک صفلی و منارک علیا ، مورچگان و وستگان گذشته و مسیر 2 که به ترتیب از شهرک ، طاقانک ، شمس آباد ، خراجی ، شلمزار ، گهرو و.....می گذرد .. پس از گذر از روستاها جاده خاکی می شود . در نهایت هر دو مسیر در جاده خاکی به هم پیوسته یکی می شوند . جاده را ادامه می دهیم تا جایی که باید از میان رود خانه ای که در تابستان کم آب یا خشک است عبور کنیم و از میان باغات سیب روبه روی جاده که روی یک تپه هستند رد شویم.هم‌چنین یک نکته ای که باید در نظرگرفت این است که وقتی به اخرین روستا که وستگان است رسیدیم نزدیک به آخر آبادی وقبل از پل درست در کنار آخرین خانه آبادی جاده خاکی سمت چپ ما وجود دارد که باید وارد آن شویم وجاده خاکی را ادامه دهیم. 

در 18 کیلومتری روستای وستگان که در جاده خاکی پیموده می شود سمت چپ ما یک تابلوی زرد رنگ و جود دارد که روی آن نوشته شده (منطقه حفاظت شده سبزه کوه) در کنار این تابلو یک راه به سمت چپ  می رود که  از اینجا ۲۳ کیلومتر تا آخرین جایی که ماشین رو است مسافت داریم . حدودا یک کیلومتر که جلوتر برویم تعاونی روستائی عشایری نشان دیگری برای مسیریابی صحیح است .بعد از گذشتن از تعاونی حدود 5 دقیقه یک چشمه در سمت چپ ما وجود دارد. از منطقه عشایری چهارطاق نیز عبور می کنیم. در این مسیر و بیشتر در آخر مسیر راه های انحرافی وجود دارد که مسیر ماشینهای عشایری است . باید فقط در مسیر اصلی حرکت کرد و در دو راهی ها به سمت راست می رویم تا جایی که مسیر تمام شود. این آخرین جایی است که ماشین می تواند تردد کند.

توجه: این منطقه بسیار صعب العبور است و نیاز به امکانات فنی و راهنمای محلی دارد. همراه بردن کودکان، سالمندان و زنان باردار به هیچ عنوان توصیه نمیگردد.

 

جالب اینکه این آبشار به انسان اجازه نزدیک شدن نمی دهد. شاید حداکثر بتوان 30-40 متریش رفت. جلوتر از آن حریم این آبشاره و حتی نفس کشیدن هم سخت است. نه میتوان جلو را دید و نه حتی چشم ها را باز نگه داست. چرا که قطرات آب مثل ساچمه های ریز به صورت انسان برخورد میکنه. اما آنجا میتوان  عظمت را درک کرد.

اطلاعاتی جانبی  درباره مسیر و آبشار کردیکن:

1ـکردیکن با تلفظ (Keredikon) از 2 واژه لری "کر" و "دی" به معنای "مه" و "دود" و پسوند "کن" به همین معنی ساخته شده. در مجموع یعنی آبشاری که "مه و دود تولید می کنه". به این دلیل به این آبشار این اسم را دادن که همیشه تا فاصله حدود 100 متری ابری از قطرات ریز آب اطراف آبشار را فرا گرفته و از دور مثل یک ستون دود دیده میشه. البته محلی ها بیشتر از اسم "آبشار تنگ زندان" استفاده می کنن.

2ـ ارتفاع آبشار اصلی کردیکن طبق داده هایی که من از جی پی اس گرفتم حدود 120-130 متر است.

3ـ اختلاف ارتفاع محل شروع پیاده روی و کف آبشار حدود 1100 متر است. یعنی برا دیدن آبشار باید 1100 متر ارتفاع کم کرد و مجدد همین مسیر را برگشت.

مسیر آبشار کردیکن شیب خیلی تندی داره. به همین دلیل اجرای این برنامه نیاز به آمادگی جسمی بالایی داره.

5ـ پیدا کردن مسیر مخصوصا در انتها کمی سخته. با کسی برید که مسیر را بلد باشه. خیلی جاها هیچ پاکوبی دیده نمیشه.

بهترین زمان برای دیدن آبشار خردادماه (مخصوصا اوایل ماه) است. بعدش منطقه خشک و گرم میشه. قبلش به دلیل ارتفاع زیاد سرده.

7ـ مسیر جاهای ترسناک و خطرناک زیاد داره که عبور ازش هرچند بدون ابزار ممکنه اما بدون تجربه ممکن نیست. افراد تیم را به دقت انتخاب کنید.

8ـ این برنامه ذاتا 3 روزه است. 1 روز برای رفت، 1 روز برای برگشت و 1 روز برای استراحت. اما اگر توانایی همسفرهاتون مطمئن هستید میتونید با کوله سبک 1 روزه برید و برگردید.

برای مشاهده کلیپ تصویری این آبشار اینجا کلیپ کنید.

منبع:

http://www.anobanini.net

http://www.irandeserts.com/


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۷/۰۷
علی ایمانی نسب

نظرات  (۲)

آقا ایمانی نسب خدا خیرت بده که اینقدر خوب راهنمایی کردی و جزئیات رو هم توضیح دادی. به لطف خدا و شما عزیزان آخر اردیبهشت یا اوایل خرداد قصد دیدن این آبشار زیبا رو دارم. آرزوی بهروزی و سلامت دارم براتون
۱۷ اسفند ۹۴ ، ۰۰:۰۱ فرزند کنرک علیا
سلام.خدا قوت پهلون.از اینکه مناطق بکر منطقه ما رو گذاشتی حراج داری حال میکنیا.شوخی کردم.ممنونم که مناطق زیبای استان ما رو به دیگران جهت آشنای بیشتر پیمودین و به نمایش گذاشتید.من زاده کنرک علیا یعنی دوتا روستا مانده به این شگفتی طبیعتم.توی آدرس دوتا روستا ها را کنارک و منارک قید کردید که صحیح اونها کنرک سفلی و کنرک علیا هست.هرچند زیاد مهم نیست اما گفتم بهتره دلنوشته کم نقص شما بی نقص بشه.
پاسخ:
ممنون. انشالله اصلاح میکنم

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی